انحصار وراثت اولین قدم در تقسیم ارث

lawib3ir

انحصار وراثت اولین قدم در تقسیم ارث،

گام اول در مبحث تقسیم ارث، انحصار وراثت می باشد که پس از مرگ مورث  این روند به جریان می افتد و در این مطلب نکاتی مهم در این زمینه نگارش شده است.

شاید بتوان گفت به محض اینکه فردی در خانواده ای فوت می کند علاوه بر درد و رنجی که بازماندگان متوفی از رفتن وی تحمل می کنند،یک موضوع است که …

 

 

شاید بتوان گفت به محض اینکه فردی در خانواده ای فوت می کند علاوه بر درد و رنجی که بازماندگان متوفی از رفتن وی تحمل می کنند،یک موضوع است که خواسته و یا ناخواسته با آن درگیر هستند و در ارتباط با آن دچار ابهامات و سردرگمی های فراوانی می شوند و آن موضوع تعیین تکلیف در ارتباط با اموال منقول و یا غیرمنقولی است که متوفی از خود به جای گذاشته است.

 

سوالات متعددی ذهن آنها را درگیر می کند از جمله اینکه به چه دلیل حساب بانکی متوفی مسدود است و چگونه می شود از حساب وی برداشت کرد یا چطور می توانند اموال غیرمنقولی همچون خانه ،زمین و …  که از او بازمانده است را به فروش برسانند یا به دیگری انتقال دهند؟ یا متوفی طلبکارانی دارد که چگونه باید بدهی یا دیون او را پرداخت کنند؟

در پاسخ به همه این سوالات و ابهامات باید گفت که مبحث تقسیم ارث بسیار مفصل و پیچیده است ولی در قدم اول به محض اینکه شخصی فوت میکند وراث  او تنها در صورتی می توانند نسبت به تمام ماترک متوفی تعیین تکلیف کنند که مراحل انحصار وراثت را به طور کامل انجام دهند.

 

مطالب حقوقی ناب در آی بی تری به قلم آتوسا دهقانی وکیل پایه یک دادگستری بوشهر

 

وارث باید به شورای حل اختلاف مراجعه کند تا در خصوص منحصر بودن خود و سهم الارث او تعیین تکلیف شود که در نهایت شورا بعد از بررسی موارد لازم گواهینامه تصدیق صادر می شود.

در این مرحله از همه مطلعین درخواست می شود که اگر کسی از متوفی وصیت نامه عادی یا رسمی و یا سری در اختیار دارد به شورای حل اختلاف با در دست داشتن آن وصیت نامه مراجعه کند.

نکته قابل ذکر اینکه بعد از فوت شخص، بازماندگان وی  به دلیل تالمات روحی فراوانی که بر آنها وارد است شاید قادر به انجام مراحل انحصار وراثت به نحو احسن و مطلوب نباشند و به دلیل پیچیدگی تمامی این مراحل لزوم استفاده از یک وکیل دادگستری کاربلد احساس می شود،زیرا دیگر نیازی به حضور وراث در مراجع قضایی نیست.

مضافا وکیل می تواند حتی اموال را که از متوفی ناشناخته است معرفی کند،علاوه بر این به علت اشراف وکیل بر قوانین مرتبط با ارث قادر خواهد بود میزان سهم هر یک از وراث را از ماترک مشخص کند.

یکی دیگر از مزایای داشتن وکیل در انحصار وراثت توانایی وکیل جهت فروش سهام هر کدام از وراث به صورت جداگانه می باشد.

 

آتوسا دهقانی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در بوشهر

 

بنابر تمام مطالب ذکر شده وراث بعد از اتمام مراحل انحصار وراثت می توانند وارد جریان تقسیم ارث شوند،پس اگر این روند حقوقی  به درستی انجام  نپذیرد هیچ یک از وراث حق فروش یا انتقال و به طور کلی تعیین تکلیف راجع به اموال متوفی را نخواهند داشت.

یکی از موارد مهم در مراحل انحصار وراثت پرداخت مالیات بر ارث می باشد که عموم اشخاص تصورشان بر این است که ابتدا باید مالیات بر ارث را پرداخت کنند در حالیکه بعد از گرفتن گواهینامه انحصار وراثت از شورا باید به اداره دارایی مراجعه گردد و اقدام به  پرداخت مالیات بر ارث صورت پذیرد.

 

 

با توجه به گستردگی و پیچیدگی امور مرتبط با تقسیم ارث در این مطلب تلاش بر این بود که شما با قسمتی از این حوزه آشنا شوید و این مطلب تنها گام اول در این زمینه می باشد.

تلاش ما براین است که به زودی در خصوص چگونگی تقسیم ارث مطالب کارآمدی ارائه دهیم.

 

***

 

پیرو مطالب پیشتر که راجع به انحصار وراثت شرح داده شد،پس از اینکه گواهی انحصار وراثت گرفته شد حال نوبت به تقسیم ارث میان ورثه می رسد.

گاهی اوقات تمامی ورثه با هم توافق دارند و هیچ گونه اختلافی میان آنها وجود ندارد،در این حالت با توافقی که میان آنها هست پس از پرداخت دیون و بدهی های متوفی سهم هر یک مشخص می شود و قضیه ختم به خیر می شود، ولی همیشه میان ورثه توافق جهت تقسیم اموال وجود ندارد  در این حالت تنها راه حلی که باقی می ماند دادخواست تقسیم ترکه است که باید تقدیم دادگاه حقوقی شود، به این ترتیب که یکی از وراث این دادخواست را به طرفیت بقیه ورثه به دادگاه ارائه می دهد.

 

 

 

آتوسا دهقانی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در بوشهر

 

 

 

موضوعی که بسیار حائز اهمیت است اینکه ورثه تنها زمانی می توانند ترکه را میان خود تقسیم کنند که عملیات تسویه ترکه انجام شود، به این شرح که در ابتدای امر باید تمامی دیون متوفی پرداخت شود.

این نکته را هم بدانید که مهریه زوجه متوفی بر تمامی دیون او مقدم است.

بعد از پرداخت تمامی دیون ، باقیمانده ترکه میان ورثه نقسیم می شود.

بعد از طی این مراحل حال نوبت به اجرای تقسیم ترکه می رسد،اگر مال مورد تقسیم از لحاظ ارزش مساوی باشد که سهم هر یک را به مساوات تقسیم می کنند ولی اگر از لحاظ ارزش متفاوت باشند به شیوه تعدیل سهم هر یک از وراث را مشخص می کنند مثلا ماترک زمینی است و ارزش تمام مساحت زمین به یک میزان است، در این حالت قاضی سهم هر یک از ورثه را به قرعه مشخص می کند ولی اگر بخشی از زمین ارزشش بیشتر باشد قاضی از طریق تقسیم به تعدیل سهم هریک را مشخص می کند یعنی به دارنده ای که سهم کم ارزش تری دارد مقدار بیشتری را اختصاص می دهد.

اگر تنها دارایی متوفی ملکی باشد(خانه) که قابلیت افراز داشته باشد در این حالت ما در مراجعه به دادگاه حقوقی و اداره ثبت اسناد کاملا مختار هستیم ولی اگر ملک مورد نظر قابلیت افراز نداشته باشد و میان ورثه نیز اختلاف باشد تنها مرجع رسیدگی کننده دادگاه عمومی حقوقی می باشد.

 

بنابر تمامی مطالب ذکر شده به خاطر داشته باشید که برای تقسیم ترکه ابتدای امر تمامی ترکه باید تحریر شود سپس تسویه شود و در نهایت نوبت به تقسیم ترکه و اجرای آن خواهد رسید.

 

 

آتوسا دهقانی

وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

 

 


 

 

 

دفتر  حقوقی آتوسا دهقانی خدمات حقوقی را در قالب مشاوره حقوقی حضوری و وکالت موضوعات حقوقی به شرح ذیل ارائه می دهد:

-دادخواست های مربوط به عقود و قراردادها شامل: تنظیم اسناد رسمی ،صدور قرار تامین خواسته،خلع ید،قلع و قمع،مطالبه اجرت المثل،مطالبه دیون و خسارات،فسخ قرارداد،اثبات مالکیت،تمامی دعاوی مرتبط با عقد اجاره

-دعاوی مربوط به اسناد سجلی شامل : ابطال شناسنامه ،صدور شناسنامه جدید،دعاوی تغییر نام  و غیره…

-دادخواست های مربوط به دعاوی خانواده شامل : دادخواست اجازه ازدواج به دلیل خود داری پدر از اذن در ازدواج،استرداد هدایای نامزدی ،اثبات زوجیت دائم و موقت از طرف مرد و زن ، الزام زوج به ثبت واقعه نکاح دائم،مطالبه مهریه،مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت ، مطالبه نفقه ،الزام به تمکین ،طلاق از جانب زوجه و غیره …

-دعاوی مربوط به حقوق کار شامل :اختلاف کارگر و کارفرما،حوادث ناشی از کار و غیره …

آتوسا دهقانی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی  09131420049 

Atousa.dehghani@gmail.com

 

 

 بهترین وکیل بوشهر  در پرونده های حقوقی آتوسا دهقانی

 

 

درجامعه امروزی با توجه به تعاملات گسترده  و قراردادهای روزافزون و همچنین عدم آشنایی اشخاص حقیقی و حقوقی به قوانین و اختلاف نظرها و نارساییهای قوانین و در نهایت عدم پوشش مستقیم قانون نسبت به همه مسائل و مشکلات جامعه ، نیاز به یک وکیل مسلط  و باتجربه که اولویت خود را سلامت کاری و احقاق حقوق موکل قرار داده باشد،امری ضروری و اجتناب ناپذیر  است.

 

یک وکیل مورد اعتماد و کاربلد و آشنا به پیچ و خم های قانون و رویه هی قضایی می تواند برگ برنده ای بزرگ در جهت حفظ حقوق موکل و همچنین صرفه جویی در زمان و منابع مالی به سود موکل  و جلوگیری از استرس های ناشی از مراجعه به محاکم قضایی و در نهایت ثبات و آرامش و کسب بهترین نتیجه ممکن در یک کارزار حقوقی باشد.

 

آتوسا دهقانی بهترین و باتجربه ترین وکیل دادگستری در بوشهر

 

سرکار  خانم آتوسا دهقانی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در بوشهر به شماره تماس 09131420049 

 به آدرس دفتر وکالت : بوشهر ،خیابان عاشوری ،روبروی بانک تجارت 

  جهت هرگونه مشاوره و ارجاع پرونده های حقوقی در بوشهر

(در صورت تماس با وکیل محترم با معرفی خود از طریق وب سایت تخفیف ویژه در پرونده های حقوقی  و همچنین مشاوره های تلفنی و حضوری شامل شما خواهد شد که با توجه به نوع و کیفیت پرونده ها  و  مشاوره ها  تخفیف  متفاوت خواهد بود.)

 

 

بهترین وکیل بوشهر  وکیل اول بوشهر   وکیل چک بوشهر وکیل توقیف اموال بوشهر   وکیل طلاق بوشهر    وکیل استان بوشهر   وکیل اختصاصی بوشهر   وکیل خانواده بوشهر  وکلای قوی بوشهر   وکیل قوی بوشهر   وکیل ممتاز بوشهر   وکیل آنلاین بوشهر   مشاور حقوقی بوشهر  دفتر وکالت بوشهر   وکیل غیابی بوشهر 

 

 

به قلم بهترین وکیل بوشهر  وکیل مسلط بوشهر  وکیل پایه یک بوشهر  وکیل با انصاف بوشهر  وکیل منصف بوشهر  معرفی بهترین وکلای بوشهر

وکیل ممتاز بوشهر  وکیل آنلاین بوشهر  به روزترین وکیل بوشهر   بهترین نرخ وکالت بوشهر  وکیل بوشهر تضمینی وکیل بوشهر مناسب

نرخ وکالت رقابتی بوشهر

 

 

 

 

IMAN وب‌سایت
متفاوت با دیگران...علاقه مند به تولید محتوا و کارهای خلاقانه ... به دنبال حفظ کیفیت به قیمت فدا کردن کمیت ... ایجاد فضای امن و مهیج برای کاربران فضای وب بدون انگیزه منفعت طلبانه
5 1 رای
ثبت امتیاز ویژه
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
خانم/آقا نظر شما چیه؟ دوس داریم بدونیمx