آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

 

آی بی تری : آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

آشنایی با فوت و فن  و همه ترفندهای ناگفته ماهیگیری

روش های ماهیگیری ایمان باستانی

چکیده 20 سال تجربه ماهیگیری در کنار مردان جنوب

هیچ ورزشی به اندازه ماهیگیری مفرح و لذت بخش نیست !

 

ماهیگیری یک تفریح جذاب و اعتیاد آور است!

فقط افرادی که لذت ماهیگیری موفق را تجربه کرده اند می توانند این مطلب را درک کنند!

اگر می خواهید مشکلات و استرس های پیچیده و سرسام آور زندگی را فراموش کنید حتما ماهیگیری را تجربه کنید!

بدون شک دریا برای خود یک دنیای منحصر به فرد و زیباست!

از نظر یک ماهیگیر ،دریا بهشت روی زمین است،کافیست فقط یکبار از طریق خیط ماهیگیری به دریا متصل شوید تا این موضوع را باور کنید و وارد دنیای جدیدی خواهید شد.

 

افراد زیادی ماهیگیری را یک ورزش و تفریح جذاب می دانند و البته ساکنان بومی کنار دریا ماهیگیری را وسیله امرار معاش و گذران زندگی خود می دانند و چه زیباست استفاده از برکات دریا در زندگی که بدون شک حلال ترین و پاک ترین کسب و کارهای دنیا ماهیگیری است.

ماهیگیری یک داروی آرامبخش جادویی جهت رهایی از خستگی های روح و روان و افکار و استرس های زندگی روزمره است.

از عزیزانی که این مطلب را مطالعه می کنند و تا کنون تجربه ماهیگیری نداشته اند،تقاضا داریم حتی یکبار به صورت مبتدی با یک خیط و قلاب ساده از کنار ساحل این ورزش جادویی را تجربه کنند!

سخن از حس و حال ماهیگیری  تمامی ندارد و اگر بخواهیم  از حال و هوای آن بگوییم باید به وسعت دریا مطلب بنویسیم!!!

ماهیگیری انواع و اقسام مختلفی دارد : از جمله ماهیگیری با قلاب،ماهیگیری با تور ،ماهیگیری با گرگور،ماهیگیری با (خیه)،ماهیگیری با نیزه غواصی،ماهیگیری با مشقل و ….

از طرفی دیگر شیوه های صید هر ماهی تفاوت های خاص خود را دارد و مکانهای ماهیگیری و انواع طعمه های ماهیگیری و ابزار ماهیگیری و هزاران جزییات دیگر وجود دارد که جمع آوری همه آنها در یک مطلب بسیار سخت است!!!

 

موضوع بحث ما آموزش ماهیگیری در خلیج فارس (بوشهر) است که سه نوع پرکاربرد آن را مورد بررسی قرار می دهیم:

 

ماهیگیری ساحل بوشهر ایمان باستانی

1-ماهیگیری ساحلی

این روش عمومی ترین نوع ماهیگیری است که با تهیه یک خیط و قلاب ساده  امکان پذیر است و از طعمه هایی مانند نان یا خمیر و میگو میتوان استفاده کرد.البته در حال حاضر استفاده از لنسر ماهیگیری در ساحل هم فراوان شده که بهترین نوع لنسر برای ماهیگیری ساحلی نوع تلسکوپی و بلند از 3 متر به بالا جهت  پرتاب بلنداست ،زیرا عمق آب در ساحل بسیار کم است و نیاز به پرتاب های بلند بین 50 تا 100 متر و بیشتر وجود دارد تا شانس صید ماهی خوب  وجود داشته باشد.

از مزیت های ماهیگیری ساحلی دور هم بودن ها و فراهم بودن همه شرایط در ساحل و ارزان بودن ابزار ماهیگیری و همچنین بی خطر بودن این روش می توان اشاره کرد.

جزر و مد دریا در روش ماهیگیری ساحلی بسیار موثر است و هنگامی که به قول معروف آب پری باشد بهترین زمان برای ماهیگیری در ساحل است.اگر کنجکاو هستید بدانید چرا هنگام مد دریا بهترین زمان ماهیگیری ساحلی است باید بدانید هنگامی که آب بالا می آید ماهی های بزرگ جهت استفاده از علف ها و جلبک های موجود در ساحل که بواسطه تابش نور خورشید رشد کرده اند و همچنین موجودت ریز دریایی و ماهی های کوچکتر به ساحل می آیند و این شرایط بهترین زمان ماهیگیری ساحلی است.

بهترین مکان های ماهیگیری ساحلی در بوشهر : پارک تی وی ،ساحل پشت رافائل، ساحل بندرگاه،پل جزیره شیف،جزیره نگین و سواحل اطراف شهر بوشهر نزدیک به دلوار و بولخیر و بندر عامری و … می باشد.

 

بهترین فصل جهت ماهیگیری در خلیج فارس اوایل آبان ماه که هوا رو به سردی می رود تا قبل از شروع تابستان و گرمای طاقت فرسا است !

ماهیگیری در دمای 50 درجه تابستان و رطوبت بالای 90 درصد دریا بسیار سخت و طاقت فرسا می شود،از طرفی ماهی ها بواسطه گرم شدن بیش از حد آب در سواحل و نقاط کم عمق که نتیجه تابش شدید نور خورشید و تبخیر آب دریا است   به نقاط عمیق  که آب از دمای بهتری برخوردار است  پناه می برند.

البته در زمستان داستان برعکس هست و به علت سرما در نقاط عمیق دریا ماهی ها به سواحل گه دمای آب مناسب تری هست می آیند و شرایط ماهیگیری فراهم می گردد.البته هنوز  هیچ احدی نتوانسته همه رمز و راز دریا و ماهی ها را بداند و چه بسا بعضی از این باورها و اعتقادات نیز اشتباه باشند!!!

بسیار مواردی پیش آمده که دریا و ماهی ها همه معادلات را بر هم زده اند و در یک روز که همه شرایط عالی بوده و هیچ ماهی صید نشده و برعکس در روزی که همه نا امید بوده اند بهترین ماهی ها صید شده اند!!!!

 

واقعا روزی ماهیگیر دست خداست!

آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

آموزش ماهیگیری

 

 

 

2-روش ماهیگیری از روی اسکله ها و موج شکن ها

ماهیگیری از روی اسکله ها و موج شکن ها در بنادر خلیج فارس مرسوم است.

البته دسترسی به برخی از اسکله ها یا موج شکن ها سخت است هم از این جهت که ممکن است از ماهیگیری جلوگیری شود ای اینکه رفتن به آن مکانهای دنج سخت است.مهم ترین امتیاز ماهیگیری با این روش دسترسی به آب عمیق و بالا رفتن شانس صید ماهی های بزرگ است.درکنار آب عمیق دیگر نیازی به پرتاپ بلند نیست و اگر قلاب را به فاصله چندمتری پرتاب کنید شانس صید ماهی بالایی دارید،اگر چه معمولا در ساختن اسکله ها و موج شکن ها از ابزار و سنگ های بزرگی استفاده شده که احتمال گیر کردن قلاب در آنها زیاد است و قلاب و سرب یدکی به تعداد زیاد از واجبات این روش ماهیگیری است.

 

اسکله هامون ماهیگیری ایمان باستانی

 

همانطور که اشاره شد مشکل اصلی این روش گذراندن موانع زیاد برای رسیدن به نقطه دنج ماهیگیری در نوک اسکله یا موج شکن است به عنوان مثال اسکله هامون در بوشهر که پشت کانتینرهای گمرک قرار دارد و  مکان مناسبی برای ماهیگیری به شمار می رود اما رفتن به آنجا بسیار سخت است و یک سنگ نوردی تمام عیار می طلبد.  هنگام رفتن که با انگیزه فراوان می روید انگیزه دارید و بالاخره خود را به نقطه می رسانید،ولی امان از برگشتن!!!  مخصوصا وقتی که صید خوبی هم نداشته اید و پس از ساعتها خستگی و گرسنگی قصد 20 دقیقه سنگ نوردی و برگشتن به ساحل دارید بارها خود را مورد سرزنش قرار می دهید که این آخرین بار بود که به این نقطه می آیم!!!

 

 دختر ناخدا شوم عربی ایمان باستانی

 

اسکله های و موج شکن های مناسب جهت ماهیگیری در بوشهر : موج شکن هامون ،اسکله جفره،اسکله جلالی ،اسکله گمرک،اسکله جبری،اسکله بندرگاه و … می باشد.

 

آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

 

قبل از پرداختن به آموزش بهترین روش ماهیگیری (از روی قایق) لازم میدانیم چند فاکتور مهم در رابطه با ماهیگیری را شرح دهیم :

 

       وضعیت آب و هوا

اصلی ترین و کلیدی ترین شرط جهت داشتن یک روز خوب ماهیگیری و صید مطلوب  وضعیت مناسب آب و هوا و دریاست.

جزییات فراوانی از جمله :جزر و مد دریا،وزش باد،ارتفاع موج،وضعیت آب دریا،مه آلود بودن هوا،میزان رطوبت دریا و … به طور دقیق باید بررسی گردد.

چه بسیار روزهای تعطیل که همه شرایط برای ماهیگیری آماده بود ولی دریا صاف نبود!!!

با حسرت دریا را نظاره می کردیم و قید ماهیگیری را می زدیم!!!

 

دریای نا آرام ایمان باستانی و دریای طوفانی

 

متاسفانه دریا هیچ درکی از روزهای تعطیل تقویم ندارد و ممکن است همه روزهای تعطیل در یک ماه  دریا طوفانی و نا آرام باشد و از ماهیگیری هیچ خبری نباشد.

بهترین روز برای یک ماهیگیری مطلوب موقعی هست که آب دریا کاملا  صاف و شفاف باشد.

پیش بینی وضعیت آب و هوایی دریا بسیار پیچیده است،البته سایت ها و نرم افزارهایی هم وجود دارند به عنوان مثال سایت معروف تاید فور فیشینگ یا سایت هواشناسی استانی و کشوری و همچنین نرم افزارهایی مانند ایل میت که بر روی موبایل نصب می شوند کمک زیادی در جهت یافتن روزهای خوب ماهیگیری می کنند.

 

ابزار ماهیگیری 

 

قلاب و سرب و خیط ماهیگیری اصلی ترین ابزار ماهیگیری است که طعمه مکمل آنها می شود و می توان ماهیگیری را استارت زد.

قلاب ماهیگیری انواع فراوان دارد و زیاد حساس نباشید قلاب پایه بلند جهت دریا عالی است و جنس خوب آن در مغازه های ابزار ماهیگیری فراوان است.طبق تجربه ما قلاب با رنگ نقره ای غیربراق بهترین است  و به دنبال قلاب طلایی یا براق یا مشکی نباشید.جهت ماهیگیری عمومی همان قلاب رنگ نقره ای غیربراق بهترین است.(در تصویر ابزار ماهیگیری همه موارد مشخص شده است)

خیط ماهیگیری هم جنس و رنگ های متفاوت دارد که برای ساحل و اسکله ها خیط سایز 40 تا 50 کفایت می کند ولی برای روی قایق یا آب های عمیق یا به قول معروف قلاب زانه که جهت ماهی هامور در بین سنگ های اسکله قرار می دهند باید از خیط های قوی بین 70 تا 120 و حتی قویتر استفاده کرد . تجربه ما از لحاظ رنگ خیط همان بی رنگ هست که با هر نوع رنگ آب سازگار است.

سرب هم برای ماهیگیری ساحلی با توجه به فشار و جریان آب از 1 تا 3  و البته برای روی قایق یا آب های سنگین و عمیق از 3 تا 10 و حتی بیشتر نیز استفاده می شود.

آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

طبق تجربه ای که طی سالها ماهیگیری به دست آوردیم به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم زیاد روی خیط و قلاب و سرب حساس نشوید.

فروشنده ها برای فروش اجناس خود هر کدام را که داشته باشند با تعریف فراوان به عنوان قلاب آلمانی یا ژاپنی هیچ بعید نیست قلاب مخصوص ماهی رودخانه را به عنوان قلاب ماهی دریا به شما بدهند یا خیط درجه 1 ژاپنی و …

آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

 

وسایل ماهیگیری ایمان باستانی

 

 

اگر بخواهیم حرفه ای تر به ماهیگیری نگاه کنیم بحث چوب و چرخ ماهیگیری یا همان لنسر به وسط می آید که پرکاربردترین لنسرهای ماهیگیری بر دونوع : لنسر تلسکوپی و لنسر دو تیکه است.

لنسرهای تلسکوپی به راحتی جمع و جور میشود و حمل و نقل آسانی دارد و کاربرد آن بیشتر جهت پرتاب های بلند ساحلی و آب های کم عمق تر است ،ضمن اینکه قدرت تحمل وزن کمتری نسبت به لنسر دو یا چند تکه دارد.قیمت آن مناسب تر هست و طول بیشتری دارد.

لنسر دو تیکه قابل جمع کردن نیست و باید دو یا چند تیکه به هم اضافه کرد و قدرت تحمل وزن بیشتری دارد و کوتاه تر از لنسر تلسکوپی هست ضمن اینکه جنس توپر هست برعکس تلسکوپی که توخالی هست تا بتوانند در هم فرو رفته و جمع شوند!

کاربرد لنسرهای دو تیکه برای روی قایق و آبهای عمیق تر هست که احتمال صید بزرگ و سنگین و پرقدرت وجود دارد.

فواید لنسر نسبت به خیط و قلاب سنتی  دست و پاگیر نبودن،عدم گره خوردن های ممتد خیط و قلاب،عدم تماس انگشتان دست با خیط تیز ماهیگیری و زخم های احتمالی  و راحت جمع و پرتاب کردن است و همچنین قدرت تحمل بالا و در کل شرایط راحت تری برای شما رقم می زند!!!

از طرفی خیط و قلاب سنتی حس بسیار بهتری دارد زیرا مستقیم نوک زدن ماهی را لمس می کنید و با دقت کامل می توانید لحظه کشیدن یا خوردن طعمه را متوجه شده و عکس العمل مناسب داشته باشید که نتیجه یک صید عالی خواهد بود.

آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

هنوز در جنوب و سواحل خلیج فارس خیط  و قلاب سنتی هواداران متعصب فراوانی دارد.

هدف ما در این آموزش ماهیگیری عمومی و در دسترس هست وگرنه با نیزه و تفنگ حرفه ای هم می شود ماهیگیری کرد و بهترین ماهی ها گرفت که این ابزار هزینه سنگینی دارد.بحث ابزار غواصی و زیرآب رفتن هم جای خود دارد!!!

ضمنا اکثر عکسهایی که در اینترنت از ماهیگیری وجود دارد مربوط به شکارماهی با نیزه غواصی هست و تصاویر ماهی های بزرگ اغلب  با روش هایی غیر از خیط و قلاب ساده صید شده اند.این موضوع را از این بابت مطرح کردم که توقع نداشته باشید با چندبار ماهیگیری یا رفتن به دریا ماهی های بزرگ صید کنید و با آن ها عکس سلفی بگیرید. D:

 

طعمه  ماهیگیری

سرتان را در نیاورم!!!  بهترین طعمه ماهیگیری همان میگو است،اگر پرورشی باشد چه بهتر!!!

انواع و اقسام طعمه ها را تست کردیم و در نهایت همان میگو بهترین بود!!!

اگر یک روز ماهی خوب نگرفتید،تقصیر را به گردن طعمه میگو نیندازید!!!

طعمه های دیگر از جمله خساک ،روده مرغ ، کله ماهی، جگر ماهی شیر ،ماهی گواف ،اسکوئید،ماهی حشینه و حتی ملالیس هم به سختی پیدا کردیم و همگی را تست کردیم ،اما باز هم میگو بهترین و در دسترس ترین و بی دردسر ترین طعمه هست.

از دیرباز تا کنون در کنار طعمه های معروف میگو و خساک همیشه از ملالیس به عنوان یک طعمه کمیاب و جذاب یاد میشد که اگر پیدا کنید بسیار عالی خواهد بود، ملالیس هم پیدا کردیم و استفاده کردیم اگرچه خوب بود ولی با توجه به کمیاب بودن و در دسترس نبودن ترجیح می دهیم از میگو به عنوان طعمه اصلی استفاده کنیم.

 

 

طعمه ملالیس

 

 

ملالیس را در آبهای باتلاقی و در سوراخ های خاصی پیدا خواهید کرد که باید سیخ وارد آن سوراخ ها کنید و ملالیس زنده بیرون بکشید!!!

یک طعمه کمیاب و جذاب با شکل و شمایل خاص و مورد علاقه ماهی ها

البته باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که برای صید هر نوع ماهی ممکن است یک طعمه خاص استفاده شود!

به عنوان مثال جهت صید ماهی جش بهترین طعمه ماهی حشینه زنده است که بسیار عالی و کاربردی خواهد بود.

در رابطه با طعمه اصلی که همان میگو هست اعتقاداتی وجود دارد از جمله اینکه اگر میگو را نمک بزنید و منجمد کنید،هنگام استفاده بعدی سفت خواهد بود و بر سر قلاب محکم می ماند یا اینکه میگو را با پوست بر سر قلاب بزنید.

ما در عمل متوجه شدیم اگر میگوی تازه بر سر قلاب بزنید بسیار عالی خواهد بود و نظریات دیگر زیاد اهمیتی ندارند.

آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

فراوانی ماهی در خلیج فارس و روش هاو مکان های متنوع

ماهی های فراوان و متفاوتی در خلیج فارس وجود دارد که با توجه به مکان ها و تغییر فصل ها ممکن است انواع ماهی از لحاظ کمیت تغییر کند.

 

 

صید ماهی شوم توسط ایمان باستانی

 

اگر بخواهیم تعدادی از ماهیان پرآوازه خلیج فارس را معرفی کنیم:

ماهی شوم ،سنگسر،صبیتی،جش،هامور،دولمی،شعری،شیر،شوریده،

باراکودا،زمین کن،دخترناخدا،ماهی حلوا،ماهی سرخو،ماهی قباد،راشگو،شانک،

هامور بحرینی،شوم عربی،تکخال،گنگام،گلو،سفره ماهی(لقمه)،ماهی مید و …. اشاره کرد.

 

صید ماهی شوریده ایمان باستانی

 

ماهیگیری به زبان محلی بوشهری هداک نام دارد.اگر به هداک می روید و روز خوب و یک روزی خوب داشته باشید،ماهی های اصیل و لذیذ مانند شوم ،سنگسر،صبیتی، شوریده و حتی هامور به قلاب شما خواهد آمد.البته ماهی های دیگر هم احتمال صیدشان زیاد است ولی عمومی ترین ماهی لذیذ همان شوم است که اگر چند شوم درشت یا صبیتی یا سنگسر بگیرید عالی هست،صد البته ماهی ممتاز شوریده جای خود دارد و خدا به ما توفیق داد صید همه این ماهی های محبوب را تجربه کنیم.

 

بدشانسی گلو روز بد ماهیگیری ایمان باستانی

 

در روزهای بد هداک هم ماهی گنگام با آن صدای قُرقُر معروف خود به قول بچه های بوشهر با صدای قلیون بر سر قلاب شما می آید و هرچه قلاب

می اندازید باز هم گنگام می آید.بعضی روزها هم ماهی گلو به قلاب می چسبد.

 

صید هامور بوشهر ایمان باستانی

 

 

روشهای صید ماهی و مکان ها نیز متفاوت است به عنوان مثل جهت صید ماهی هامور بیشتر باید میان سنگ های جلبکی اسکله ها با قلاب درشت و خیط کلفت که به خیط زانه معروف است باید منتظر ماهی قدرتمند و جان سخت هامور ماند.خیط زانه به خیط انتظاری می گویند که معمولا در کنار خیط و قلاب اصلی که در دستان ما قرار دارد یک خیط زانه هم با قلاب درشت و خیط کلفت تر جهت ماهی های خاص مثل هامور در کنار خود به کار می اندازیم.

 

 

و اما برویم سر اصل مطلب

 

3-روش ماهیگیری از روی قایق 

ماهیگیری با قایق کاملا متفاوت با دو روش ماهیگیری قبلی است و لذتی چندین برابر دارد،البته مشکلات بیشتری نیز دارد که در ادامه به مزایا و مشکلات آن می پردازیم.

 

 

روش ماهیگیری با قایق

 

 

لحظه ای که از زمین جدا می شویم و به دریا ملحق می شویم لذتی وصف ناشدنی دارد و سفر به اعماق دریا،دنیایی از آرامش را به شما هدیه می دهد که از افکار پیچیده و استرس های روزمره زندگی کاملا جدا می شوید.

به اطراف که نگاه می کنیم فقط دریا می بینیم و تماشای دریا همراه با آرامش روح و جسم و دریافت انرژی مثبت همراه خواهد بود.

مزایای ماهیگیری با قایق نسبت به دو روش ماهیگیری ساحلی و اسکله ای بسیار زیاد است از جمله: دسترسی به نقاط عمیق دریا که ماهی های بزرگ و درجه یک در آنجا وجود دارد که هرگز در کنار ساحل یا اسکله از آنها خبری نیست،جابجایی بسیار آسان بواسطه وجود قایق موتوری جهت یافتن مکان های صید بهتر،عدم استفاده از نیروی زیاد یا لنسر تلسکوپی جهت پرتاب های بلند،صرفه جویی در استفاده از ابزار ماهیگیری از جمله قلاب و سرب و خیط بلند به علت اینکه در ساحل و اسکله جهت پرتاب بلند خیط بیشتری نیاز هست و به دلیل گیر کردن احتمالی قلاب ممکن است قلاب و سرب و خیط زیادی از دست بدهید،سکوت خاص دریا و تمرکز بیشتر بر روی ماهیگیری نسبت به ساحل و اسکله با توجه به شلوغ بودن و …

اما معایب انگشت شمار روش ماهیگیری با قایق را می توان هزینه نگهداری و جای پارک قایق و مشکلات خاص آن،نظافت قایق،تهیه سوخت و روغن موتور قایق ،مشکلات ثابت نگاه داشتن قایق در دل دریا بوسیله لنگر یا به قول محلی ها شخته،عدم آنتن دهی موبایل در بعضی نقاط ماهیگیری دوردست،خطرات احتمالی ماهیگیری با قایق از جمله به تور گیر کردن موتور قایق یا به گل نشستن قایق در مسیرهای اشتباهی و … 

جهت استفاده از این روش ماهیگیری شما نیاز به قایق و موتور مخصوص دریایی دارید که هزینه تهیه یک قایق موتوری مناسب و بی دردسر  حدود 10 میلیون تومان خواهد بود.پس نتیجه می گیریم استفاده از این روش برای عموم فراهم نیست ولی لذت عجیبی که در این روش ماهیگیری است همه را به هر طریقی مجذوب خود می کند.

بحث سوخت موتور قایق و روغن و هزینه نگهداری هم جای خود دارد و همچنین تمیز کردن زیر قایق که هر چند وقت یک بار باید نظافت شود زیرا جلبک ها و آبزیان کوچک به سطح بیرونی و زیرین قایق می چسبند و باعث اختلال در حرکت قایق بر روی آب و موج ها می شوند.

بررسی وضعیت آب و هوایی و موج دریا جهت روش ماهیگیری با قایق بسیار تعیین کننده است و اگر دریا صاف نباشد امکان رفتن به دریا نیست و حتی باید تا زمان برگشتن را هم پیش بینی کنید زیرا ممکن است دریا صاف باشد و به دریا بروید و هنگام برگشتن به مشکل بخورید،به قول ماهیگیران بزرگ اگر دیدی سر موج ها سفید شد  هر چه زودتر ماهیگیری را تعطیل کرده و به ساحل برگردید.البته سایت ها و نرم افزارهای پیش بینی وضعیت دریا کار را آسان کرده اند.

برای رفتن به دریا حتما جلیقه نجات با خود داشته باشید و در کنار آن مقداری آب آشامیدنی و آذوقه  همراه خود به دریا ببرید زیرا ماندن دراز مدت بر روی قایق نیاز به تاب و توان دارد و نکته جالب ماهیگیری از روی قایق این است که به علت لذت فراوان این روش،هر ساعت به مانند 5 دقیقه می گذرد و چشم بر هم بگذارید صبح به ظهر می رسد و هوا تاریک خواهد شد.

داشتن GPS جهت مسیریابی دریایی و پیدا کردن نقاط ماهیگیری بسیار مهم است و همچنین جهت برگشت به ساحل نقش تعیین کننده دارد.داشتن نور کافی جهت ماهیگیری در شب فراموش نشود و یک نور قوی جهت مسیر یابی شبانه در جلوی قایق بسیار مهم است.

ماهیگیران حرفه ای فیش فایندر هم دارند که نقاطی که ماهی فراوان باشد را مشخص می کند.

البته نقاط معروف ماهیگیری دریایی مشخص هستند و هرجا که کشتی و  کانتینرهای باری یا لنج غرق شده باشد زیستگاه خوبی برای ماهیها می شود.

آموزش ماهیگیری در خلیج فارس ( بوشهر )

کلاه حصیری جهت جلوگیری از تابش شدید خورشید لازم است و همچنین یک سطل پلاستیکی جهت جمع آوری ماهی های ریز و درشت با خود همراه داشته باشید.

ابزار بزرگ و کوچک ماهیگیری همسفر همیشگی ما در دل دریا هستند که قبلا مفصل به آنها پرداختیم.

یکی از ابزارهایی که در مورد آن صحبتی نکردیم داشتن یک قلاب و چوب بزرگ یا توری دسته دار مخصوص جدا کردن ماهی های سنگین وزن از سطح آب است زیرا هنگامی که ماهی درشت صید شود زمانی که آن را به سمت سطح آب می آورید دقیقا در لحظه جدا کردن از آب وزن ماهی بسیار سنگین تر می شود و با این ابزار از آب جدا کنید تا خیط یا همان بند ماهیگیری شما پاره نشود.

 

ماهی جش بوشهر ایمان باستانی

 

البته ابزار ماهیگیری جهت صید هر نوع ماهی ممکن است متفاوت باشد قبلا طریقه صید ماهی هامور در روش موج شکن را شرح دادیم و در روش دریایی نیز طریقه صید ماهی جش به این صورت است که با قلاب ریز ماهی حشینه زنده میگیرند و بلافاصله به عنوان طعمه بر سر قلاب بزرگ مخصوص ماهی جش می زنند و ماهی های جش بزرگ صید می کنند .همچنین طعمه مصنوعی جهت صید ماهی شیر یا باراکودا که به علت تند و تیز بودن ماهی   و خاصیت جنگندگی بالا باید حتما از سیم بسیار قوی جهت صید استفاده کرد تا ماهی شیر نتواند آن را پاره کند.

 

انواع ماهی خلیج فارس جمع آوری توسط ایمان باستانی ماهیگیر جنوب

 

گستردگی مطالب در مورد ماهیگیری و دریا  و تجربیات در این زمینه آنقدر فراوان است که به راحتی می توان یک کتاب در این زمینه تالیف کرد.

هرچقدر که بنویسیم باز هم مطالب تمامی ندارد و از همه شما عزیزان که حوصله کردید و این آموزش را به طور کامل مطالعه فرمودید تشکر می کنیم و ادامه مباحث و تجربیات در رابطه با ماهیگیری را در قسمت نظرات ادامه خواهیم داد.

بدون شک این آموزش کامل نیست و قسمتی از مبحث بزرگ ماهیگیری را پوشش می دهد از همه عزیزانی که در زمینه ماهیگیری تجربیات مفید و خاطرات جالبی دارند تقاضا می کنیم در قسمت نظرات زیر همین مطلب ما را از دانسته های خود بهره مند سازند.

 

غروب دریا ماهیگیری ایمان باستانی

 تصویری  زیبا از غروب خورشید در دل دریا کنار چوب ماهیگیری تقدیم به نگاه زیبای شما

 

ضمنا مطلب مربوط به آموزش ماهیگیری در رودخانه حله و خاطرات آن را از دست ندهید.

ماهیگیری در رودخانه حله 

 

ادامه آموزش و مباحث مربوطه را با توجه به افزایش بسیار زیاد تعداد کامنت ها زیر این مطلب به تالار گفتمان انتقال دادیم تا در آنجا با امکانات بیشتر  در جهت ارائه آخرین آموزش ها و ترفندهای ماهیگیری  و همچنین اشتراک گذاری تجربیات و تصاویر ماهیگیری در خدمت شما بزرگواران باشیم.

هر آنچه در رابطه با ماهیگیری باید بدانید(آموزش+تصاویر+تجربیات)

 

 

 

جهت تهیه لوازم و ابزار ماهیگیری حرفه ای با قیمت  و توضیحات مناسب همراه بازخورد صادقانه مشتریان کلیک کنید.

IMAN وب‌سایت
متفاوت با دیگران...علاقه مند به تولید محتوا و کارهای خلاقانه ... به دنبال حفظ کیفیت به قیمت فدا کردن کمیت ... ایجاد فضای امن و مهیج برای کاربران فضای وب بدون انگیزه منفعت طلبانه
4 10 رای ها
ثبت امتیاز ویژه
اشتراک در
اطلاع از
guest

116 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
116
0
خانم/آقا نظر شما چیه؟ دوس داریم بدونیمx