ماهیگیری در رودخانه (حله)

نمایه کاربر
ehsan
تازه وارد

تازه وارد
تشکر کرده: 67 دفعه

پست توسط ehsan » چهار شنبه 7 آذر 1397, 8:10 am

شاید این مطلب که در این پست نوشته می شود بیشتر ، خاطرات من از دوران کودکی و نوجوانی باشد تا آموزش روش ماهیگیری در رودخانه اما بنظرم جالب آمد تا با شما به اشتراک بگذارم.
وقتی مدرسه تمام می شد بجای کلاس های ورزش و آموزشی و مسافرت، تمام هم و غم من، رفتن به خانه پدربزرگم در روستا بود و همه سه ماهه تابستان را آنجا می گذراندم.
روستای ما در کنار رودخانه (حله) قرار دارد و به همین خاطر یکی از لذت های فراموش نشدنی و بی نظیر من شنا و ماهیگیری در این رودخانه بود،که آن زمان هنوز دستکاری های انسان در طبیعت موجب خشک شدنش نشده بود و زیستگاه خوبی برای آبزیان و بسیاری از جانوران اطرافش از جمله گونه های مختلف پرندگان بود.
ماهیگیری در رودخانه پیچیدگی خاصی ندارد و وسایل گران قیمت و کمیابی نیاز نداشت.تنها با داشتن یک عدد قلاب و چند متر خیط و یک سرب کوچک(گاهی یک مهره فلزی) می شد به صید ماهی در رودخانه رفت و در صورت خوش شانسی و صبر به نتیجه رسید.
برای طعمه هم کافی بود مقداری آرد را خمیر کرد و یا مقداری نان را با آب تبدیل به خمیر نمود و از آن استفاده کرد.البته خمیر تازه نسبت به نان مشتری بیشتری داشت.
گاهی در تابستان مه صبحگاهی باعث می شد بال جیرجیرک ها خیس شود و در شروع صبح از مسیری که به سمت رودخانه می رفتیم با گرفتن آن ها  که لابلای شاخه های درختان گز نشسته بودند به عنوان طعمه استفاده می کردیم که البته جزء بهترین طعمه ها بود چرا که انواع ماهی حتی لاکپشت ها به آن علاقه داشتند.
دسته های بچه ماهی که برای تغذیه به کنار رودخانه می آمدند را با یک پارچه مثل روسری می گرفتیم و برای طعمه استفاده می کردیم.
اما اگر کسی به روده مرغ دست پیدا می کرد، صیدش تضمینی بود و حتماً دست پر به خانه برمی گشت.
محل های مناسب برای ماهیگیری در رودخانه قسمت های عمیق و همچنین جاهایی است که چوب و خاشاک در اثر سیلاب های زمستانی جمع شده اند و محل تجمع ماهی ها برای دسترسی به غذا هستند.
آبزیان رودخانه مانند دریا گوناگونی چندانی ندارند و تمام انواعی که من دیده ام و به یاد دارم شامل: لاکپشت رودخانه ای که ظاهرش با لاکپشت دریایی فرق دارد و به جای باله پنجه دارد، همچنین مارهای آبی و چند نوع ماهی شامل (به لفظ محلی): سرخه(همان کپور) ، پر زرد (شبیه ماهی شوم) که البته از بهترین انواع ماهی بود ، مارماهی ، شل خوار و خرچنگ های رودخانه ای.البته در محل های نزدیک به دریا انواع ماهی های دریایی هم وجود داشت.به نحوی که خودم یک بار ماهی صبیتی صید کردم ولی با تور.
صید با تور هم روش دیگر ماهیگیری در رودخانه است که دو نوع دارد. یکی استفاده از تور پرتابی(کنگی)  که یک تور پرتابی را در محل هایی که آب بلند داشت و گمان می رفت محل اجتماع ماهی ها باشد می انداختند و دیگری استفاده از تورهای راه بند، که یک تور به اندازه عرض رودخانه را در دو سمت ساحل مهار می کردند و پس از چند ساعت آن را جمع می کردند.یا همان تور راه بند، یک سمتش را یک نفر در ساحل مهار می کرد و فرد دیگر با شنا سمت دیگر را در عرض رودخانه می کشید(شبیه یک پرگار) تا در ساحل تور را جمع کنند به این روش (کشا) گفته می شد.
روش دیگر استفاده از زهر بود، در این روش مقداری زهر را که هنوز هم نمی دانم چه بود ولی دانه های سیاه رنگی بود شبیه هسته میوه (کنار) که انگار نوعی گیاه است را از مغازه ای در روستا می خریدیم و آن را در یک ماهیتابه بو می دادیم سپس در هاون می کوبیدیم تا پودر شود و آن را با مقداری آرد مخلوط کرده و خمیر می کردیم. خمیر تهیه شده را در مسیر آب و بالای رودخانه به صورت ریز ریز کرده و میان آب پرتاب می کردیم.سپس به سمت پایین رودخانه می رفتیم، ماهی ها بعد از خوردن این ترکیب گیج می شدند و به روی آب می آمدند، آن موقع گرفتن شان کار سختی نبود. البته بعد از اینکه اثر این ماده در بدنشان کاهش می یافت دوباره به زندگی عادی خود ادامه می داند.
روش دیگر برای گرفتن ماهی که بیشتر توسط بچه های کم سن و سال تر انجام می شد استفاده از یک پارچه بودکه می توانست یک روسری یا چادر یا هر پارچه عریض دیگر باشد. به این روش که دو نفر در قسمت های کم عمق دو سر پارچه را می گرفتند و با فاصله از یکدیگر یک سمت را به کف رودخانه و سمت دیگر را بالای آب نگه می داشتند و به آرامی به سمت کرانه حرکت می کردند.
گاهی وقت هم کسانی که حوصله نشستن و انتظار کشیدن را نداشتند خیط خود را به درختان حاشیه رودخانه می بستند و چند ساعت بعد سراغش می رفتند، این روش را اصطلاحاً طویله کردن قلاب می گفتند چون ماهی ها هم پس از گیر افتادن  شبیه حیوانات بودندکه به میخ طویله بسته می شوند.در این روش باید یک طعمه پایدار و ماندگار بر سر قلاب، مثل روده مرغ زده می شد.
متاسفانه در اثر کم بارشی و عوامل انسانی سه سال است که رودخانه در تابستان کاملاً خشک می شود و طبعاً موجودات زنده در آن هم از بین می روند.
سال های اخیر به یاد آن زمان، چند باری به ماهیگیری رفته ام و عکس هایی که در ادامه می بینید مربوط به همین زمان است.

تصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
آخرین ويرايش توسط 10 on ehsan, ويرايش شده در 0.

نمایه کاربر
IMAN
مدیرکل سایت

مدیرکل سایت
محل اقامت: Buston
حالت من:
تشکر کرده: 137 دفعه
تماس:

Re: ماهیگیری در رودخانه (حله)

پست توسط IMAN » چهار شنبه 7 آذر 1397, 11:45 am

این مطلب بسیار عالی و بی نظیر بود.
این مطلب به آموزش ماهیگیری در خلیج فارس لینک شد.

تصویر

جناب آقای جعفری ممنون میشم بفرمایید این مطلب را خودتان نوشته اید یا از منبع خاصی تهیه شده است؟

سال 97 سال سخت زندگی ایرانیان
نمایه کاربر
ehsan
تازه وارد

تازه وارد

پست توسط ehsan » چهار شنبه 7 آذر 1397, 12:05 pm

IMAN نوشته شده:
چهار شنبه 7 آذر 1397, 11:45 am
این مطلب بسیار عالی و بی نظیر بود.
این مطلب به آموزش ماهیگیری در خلیج فارس لینک شد.

جناب آقای جعفری ممنون میشم بفرمایید این مطلب را خودتان نوشته اید یا از منبع خاصی تهیه شده است؟
خودم نوشتم و اول متن هم گفتم 

نمایه کاربر
IMAN
مدیرکل سایت

مدیرکل سایت
حالت من:
تماس:

پست توسط IMAN » چهار شنبه 7 آذر 1397, 12:21 pm

شاید این مطلب که در این پست نوشته می شود بیشتر ، خاطرات من از دوران کودکی و نوجوانی باشد تا آموزش روش ماهیگیری در رودخانه اما بنظرم جالب آمد تا با شما به اشتراک بگذارم.
طبعیتا  هر نویسنده مطلبی ممکنه این گونه ابتدای متن خود را این گونه آغاز کند. :arrow:
واقعا اینقدر مطلب زیبا بود که تردید کردم خودت نوشتی یا از منبع دیگری گرفته شده است.

نمایه کاربر
ehsan
تازه وارد

تازه وارد

پست توسط ehsan » چهار شنبه 7 آذر 1397, 12:25 pm

IMAN نوشته شده:
چهار شنبه 7 آذر 1397, 12:21 pm

طبعیتا  هر نویسنده مطلبی ممکنه این گونه ابتدای متن خود را این گونه آغاز کند. :arrow:
واقعا اینقدر مطلب زیبا بود که تردید کردم خودت نوشتی یا از منبع دیگری گرفته شده است.  

نظر لطف شماست

آخرین ويرايش توسط 1 on ehsan, ويرايش شده در 0.

Farzad
مدیر انجمن

مدیر انجمن
حالت من:
تشکر کرده: 12 دفعه

پست توسط Farzad » چهار شنبه 7 آذر 1397, 10:03 pm

ehsan نوشته شده:
چهار شنبه 7 آذر 1397, 8:10 am
وقتی مدرسه تمام می شد بجای کلاس های ورزش و آموزشی و مسافرت، تمام هم و غم من، رفتن به خانه پدربزرگم در روستا بود و همه سه ماهه تابستان را آنجا می گذراندم.
روستای ما در کنار رودخانه (حله) قرار دارد و به همین خاطر یکی از لذت های فراموش نشدنی و بی نظیر من شنا و ماهیگیری در این رودخانه بود،که آن زمان هنوز دستکاری های انسان در طبیعت موجب خشک شدنش نشده بود و زیستگاه خوبی برای آبزیان و بسیاری از جانوران اطرافش از جمله گونه های مختلف پرندگان بود.
ماهیگیری در رودخانه پیچیدگی خاصی ندارد و وسایل گران قیمت و کمیابی نیاز نداشت.تنها با داشتن یک عدد قلاب و چند متر خیط و یک سرب کوچک(گاهی یک مهره فلزی) می شد به صید ماهی در رودخانه رفت و در صورت خوش شانسی و صبر به نتیجه رسید.
برای طعمه هم کافی بود مقداری آرد را خمیر کرد و یا مقداری نان را با آب تبدیل به خمیر نمود و از آن استفاده کرد.البته خمیر تازه نسبت به نان مشتری بیشتری داشت.
گاهی در تابستان مه صبحگاهی باعث می شد بال جیرجیرک ها خیس شود و در شروع صبح از مسیری که به سمت رودخانه می رفتیم با گرفتن آن ها  که لابلای شاخه های درختان گز نشسته بودند به عنوان طعمه استفاده می کردیم که البته جزء بهترین طعمه ها بود چرا که انواع ماهی حتی لاکپشت ها به آن علاقه داشتند.
دسته های بچه ماهی که برای تغذیه به کنار رودخانه می آمدند را با یک پارچه مثل روسری می گرفتیم و برای طعمه استفاده می کردیم.
اما اگر کسی به روده مرغ دست پیدا می کرد، صیدش تضمینی بود و حتماً دست پر به خانه برمی گشت.
محل های مناسب برای ماهیگیری در رودخانه قسمت های عمیق و همچنین جاهایی است که چوب و خاشاک در اثر سیلاب های زمستانی جمع شده اند و محل تجمع ماهی ها برای دسترسی به غذا هستند.
آبزیان رودخانه مانند دریا گوناگونی چندانی ندارند و تمام انواعی که من دیده ام و به یاد دارم شامل: لاکپشت رودخانه ای که ظاهرش با لاکپشت دریایی فرق دارد و به جای باله پنجه دارد، همچنین مارهای آبی و چند نوع ماهی شامل (به لفظ محلی): سرخه(همان کپور) ، پر زرد (شبیه ماهی شوم) که البته از بهترین انواع ماهی بود و مارماهی.البته در محل های نزدیک به دریا انواع ماهی های دریایی هم وجود داشت.به نحوی که خودم یک بار ماهی صبیتی صید کردم ولی با تور.
صید با تور هم روش دیگر ماهیگیری در رودخانه است که دو نوع دارد. یکی استفاده از تور پرتابی(کنگی)  که یک تور پرتابی را در محل هایی که آب بلند داشت و گمان می رفت محل اجتماع ماهی ها باشد می انداختند و دیگری استفاده از تورهای راه بند، که یک تور به اندازه عرض رودخانه را در دو سمت ساحل مهار می کردند و پس از چند ساعت آن را جمع می کردند.
روش دیگر استفاده از زهر بود، در این روش مقداری زهر را که هنوز هم نمی دانم چه بود ولی دانه های سیاه رنگی بود شبیه هسته میوه (کنار) که انگار نوعی گیاه است را از مغازه ای در روستا می خریدیم و آن را در یک ماهیتابه بو می دادیم سپس در هاون می کوبیدیم تا پودر شود و آن را با مقداری آرد مخلوط کرده و خمیر می کردیم. خمیر تهیه شده را در مسیر آب و بالای رودخانه به صورت ریز ریز کرده و میان آب پرتاب می کردیم.سپس به سمت پایین رودخانه می رفتیم، ماهی ها بعد از خوردن این ترکیب گیج می شدند و به روی آب می آمدند، آن موقع گرفتن شان کار سختی نبود. البته بعد از اینکه اثر این ماده در بدنشان کاهش می یافت دوباره به زندگی عادی خود ادامه می داند.
متاسفانه در اثر کم بارشی و عوامل انسانی سه سال است که رودخانه در تابستان کاملاً خشک می شود و طبعاً موجودات زنده در آن هم از بین می روند.
سال های اخیر به یاد آن زمان، چند باری به ماهیگیری رفته ام و عکس هایی که در ادامه می بینید مربوط به همین زمان است.

تصویرتصویرتصویرتصویرتصویر
بسیار عالی و کاربردی

نمایه کاربر
reza2016
تازه وارد

تازه وارد
حالت من:
تشکر کرده: 1 دفعه

پست توسط reza2016 » پنج شنبه 8 آذر 1397, 12:35 am

سلام ممنونم از سایت خوب جناب اقای باستانی دوست عزیزمون ومطلب بسیار زیبای اقای جعفری درمورد رودحله تمام دوران کودکی بابام تا 23سالگی از بدوتولد در روستای محرزی متولد شده ونصف عمرش ماهی گیری درجاجای رودحله مخصوصا جنگل کره بند بوده واقعا خاطرات بابام برام زنده شد بازهم ممنونم ومتشکرم جناب جعفری

نمایه کاربر
IMAN
مدیرکل سایت

مدیرکل سایت
حالت من:
تماس:

پست توسط IMAN » جمعه 9 آذر 1397, 11:49 pm

ضمن تشکر از دوست عزیزمون آقا رضا و مطالب خوبی که گفتند.  ولی به نظرم ماهیگیری دریا بسیار لذتبخش تر از ماهیگیری رودخانه باشد.

نمایه کاربر
IMAN
مدیرکل سایت

مدیرکل سایت
حالت من:
تماس:

پست توسط IMAN » شنبه 10 آذر 1397, 9:31 am

آقای جعفری صفحه اول گوگل را تحویل بگیر 

ehsan.JPG

البته حضوری یک تکنیک جالب براتو ن توضیح خواهم داد.

نمایه کاربر
ehsan
تازه وارد

تازه وارد

پست توسط ehsan » شنبه 10 آذر 1397, 12:46 pm

IMAN نوشته شده:
شنبه 10 آذر 1397, 9:31 am
آقای جعفری صفحه اول گوگل را تحویل بگیر 

ehsan.JPG